Komani school sport results

RUNNERS-UP: Erin Barraud, right, of GHS was part of the covey that ended second in a golf competition in Stutterheim         Picture: SUPPLIED

 

School sport:

Queen’s College

Athletics: At the Tams Madibaz Cradock Top 10 meeting the Queenians performed extremely well and obtained 7 bronze, 10 silver and 15 gold medals.

U14:  Mbasa Daweti silver 400m; Shaun-Michael Sharneck gold javelin; Axola Khatshwa gold triple jump, gold high jump; Uyanda Mlungwana silver 300m hurdles, silver 100m hurdles.

U15: Khanya Poni bronze 100m hurdles; Emihle Tshiwula silver 800m; Siya Konki bronze 400m; Michael Adzraku silver 100m, silver 200m; Liyabona Maplanga gold 100m, gold 200m.

U16: Tiamo Mjali bronze 110m hurdles; Kamvelihle Mangqangwana bronze long jump; Emmanuel Fako bronze discus; Aluve Stemela bronze 400m; Kamva-Lam Ntloko silver 3 000m, silver 1 500m.

U17: Buhle Kahla gold long jump; Robijn van der Westhuyzen bronze 1 500m, silver 3 000m; Chumani Ndzane silver shot put, gold discus; Mthokozisi Magaga gold 3 000m, gold 1 500m.

U19: Mnombo Zozo silver shot put; Khanyisile Bula gold high jump; Terance Heidtmann gold javelin; Emihle Mketo gold 800m gold 400m; Nikithemba Hani  gold long jump.

The meeting record was 7.03m and Nikithemba jumped 7.45m which is also the best distance ever recorded by a Queenian in the history of the school.

Basketball: U14 inGrahamstown vs Kearsrney lost 19-72, vs Clifton won 40-26, vs Michaelhouse A lost 20-58, vs Michaelhouse B lost 11-12, vs Graeme College won 23-21.

Against Kingswood & Nombulelo: 1st lost 17-38 vs Kingswood, 2nds lost 2-15 vs Kingswood, U15 won 14-2 vs Kingswood, U16 won 6-0 vs Kingswood, 1st lost 2-15 vs Nombulelo, U16 won 16-4 vs Nombulelo.

Soccer: Against Dale U15 won 4-1, U 19 drew 1-1.

Tennis: Against Cambridge  Queens won 8-1.

Cricket vs Cambridge, U14A:  Queen’s 173 all out (Steven Aylesbury 40, Anje Saul 37).

Cambridge 43 all out (Kamva Mkapu 5 for 10). Queen’s won by 130 runs. U15A: Cambridge 106 all out (Sive Mgqibela 3 for 15). Queen’s 109/9 (Jaden Lentoor 41 off 53 balls). Queen’s won by 1 wicket. 2nd XI: Cambridge 115 all out (Dillon Oelofse 3 for 10, Lutho Twalo 2 for 10). Queen’s 116 for 3 (Tyler O’Connor 57, Dillon Oelofse 20). Queen’s won by 7 wickets. 1st XI Queen’s 305/5 in 50 overs (Lihle Sizani  55,Sihlalo Benge  50*, Bryan Muir 59,Litha Mgcoyi 54). Cambridge 143 (Uthandiwe Gatyeni 3/15; Nathan Wolff 2/20). Queen’s won by 160 runs.

GHS

Athletics: At the Top 10 meeting in Cradock the following qualified for half-colours: U17    Sibulele Ngculu (400m hurdles 1:15.03s, 200m 28.28s), Gwibakazi Booi (100m 13.34s). U16  Anje Strydom (shot put 9,19m), Thandile Siyeka (200m 28.75s). U15 Amy Styles (200m 27.40s, 100m 13.16s). U14 Awonke Jonga (shot put 8,87m).

The following also qualified for the first team: U19 Khululiwe Vilakazi (200m 29.40s, 400m 1:11.25s). U16 Thandile Siyeka (100m 13.91s), U16 Anje Strydom (discus 25,69m). U14 Hayley van Schoor (200m 30.32s), Yanela Jaggers (100m 14.47s), Marquerite van Eeden (300m hurdles 1:01.37s).

Martial arts: Naseera Adam, grade 9, attended the Shorin-Ryu Shorinkan national championships in Ceres and won a gold medal for Kumite and a bronze medal for Kata.  She also attended a referees course and qualified to a Judge B Karate level. Naseera has a junior black belt.

Golf: Rebecca Aylesbury, Chloe Buss and Carla van Jaarsveld competed in the Round Table golf day. Rebecca shot 97 and 37 points to finish first. Chloe shot 85, also with 37 points, and ended second and Carla shot 119 with 19 points. Erin Barraud competed in the Beefer golf day in Stutterheim where she shot 92 and ended second, together with her covey.

 

 

 

 

 

Leave a Reply